Як зібрати ртуть, якщо ви розбили ртутний термометр

Зображення посту

Що НЕ МОЖНА робити:

1. Ні в якому разі не застосовуйте пилосос для прибирання!

2. Не можна підмітати ртуть віником! Це тільки подрібнює отруйні кульки в дрібний ртутний пил, ускладнюючи її прибирання.

3. Не намагайтеся витирати ртуть ганчіркою! Це призведе лише до розмазування ртуті і збільшенню площі поверхні її випаровування.


Для прибирання ртуті необхідно приготувати наступні речі:

• Скляну банку з водою, яка щільно закривається кришкою (для зібраної ртуті);
• Широку клейову стрічку – скотч;
• Поліетиленові пакети для утилізації речей, які можуть бути забруднені ртуттю;
• Гумову грушу, медичний шприц;
• Ліхтарик або лампу настільну для освітлення;
• Гумові рукавиці;
• Хімікати, що володіють окисними властивостями і містять сполуки хлору.


Перший етап – механічна демеркуризація (збір крапель ртуті).

1. В першу чергу, виведіть з приміщення всіх незадіяних у прибиранні людей. Обов’язково виведіть з приміщення дітей і домашніх тварин.
2. Закрийте двері кімнати, щоб забруднене повітря не потрапляло в інші приміщення.
3. Відкрийте, не створюючи протягу, кватирку в кімнаті, де розбився градусник.
4. Проведіть ретельний огляд всіх предметів, поверхонь, на які могли потрапити крапельки ртуті. Варто врахувати, що кульки ртуті дуже добре катаються по будь-якій поверхні, при цьому можуть бути дуже маленьких розмірів. Для огляду використовуйте ліхтар, яким слід світити вздовж підлоги (або іншій поверхні), добре перевірте всі кути, тріщини в підлозі, щілини, виїмки і нерівності. У світлі ліхтаря добре видно сріблясті кульки ртуті, які легко помітити, завдяки їх металевого блиску.
5. Починати механічну демеркуризацію необхідно від периферії до центру того місця, де був розбитий градусник, щоб не збільшити площу забруднення.
6. Збір ртуті краще починати з найбільших крапель, щоб вони не розбилися на більш дрібні крапельки. Для зручності прибирання ртуті, найкраще скористатися щільним листом паперу, зігнутим навпіл, або в формі совка. Для закочування крапель ртуті на аркуш паперу, скористайтеся товстої голкою або в’язальної спицею.
7. Для збору дуже дрібних крапель ртуті скористайтеся шматком скотчу. Дрібні краплі ртуті повинні утримуватися липкою стороною скотча. Шматки клейкої стрічки з прилиплими до неї краплями ртуті також треба помістити в скляну банку.
8. З щілин краплі ртуті можна дістати і за допомогою медичного шприца з товстою голкою.
9. Якщо у вас з’явилися підозри, що частинки ртуті потрапили за плінтус, під ламінат або під мостину паркету, їх слід зняти і ретельно оглянути. Якщо ртуть потрапила на килим або килимові покриття, то необхідно акуратно згорнути килим, від периферії до центру, щоб кульки ртуті не розлетілися по приміщенню, помістити у великій цілий целофановий пакет. На жаль, з килимом доведеться попрощатися, оскільки прибрати з нього ртуть на 100% неможливо.
10. Зібрані залишки градусника необхідно також помістити в скляну банку. Після того як ви зібрали всю ртуть, з нею слід звертатися дуже акуратно і дбайливо. Закрийте банку з ртуттю і водою щільною кришкою. Ні в якому разі не можна викидати ртуть на смітник, в сміттєпровід або унітаз. Це призведе тільки до нових, дуже важко усуває забруднення. Банку з зібраною ртуттю, можна поставити на балкон або в гараж, передбачивши всі засоби для її цілісності, а потім передати на утилізацію ртуті (номер чергового Київської служби порятунку: 430-37-13).


Другий етап – хімічна демеркуризація.

До даного етапу слід переходити тільки в тому випадку, якщо прибрані всі видимі крапельки ртуті, зібрані і видалені з приміщення все забруднені предмети і речі. Для цього вам знадобляться наявні в будинку хімікати. Найбільш доступний засіб, який можна знайти це «Білизна».
1. Для приготування розчину налийте у відро 1л білизни (або іншого засобу з хлором) і 8л води.
2. Одягаємо гумові рукавички і починаємо обробляти забруднену поверхню отриманим розчином. При обробці поверхонь особливу увагу слід приділити тріщинах, щілинах і кутах, де могли зберегтися частинки ртуті. У такі місця навіть можна залити трохи розчину, для більш надійної обробки.
3. Вікна та двері до приміщення повинні бути зачинені.
4. Після паузи (3 години) потрібно зробити якісне вологе прибирання у всій квартирі та інтенсивно провітрити приміщення.
5. Для профілактики наслідків розбитого градусника, протягом 10-15 днів проводяться щоденні вологі прибирання квартири з невеликим додаванням “Білизни” і часті тривалі провітрювання.

Київська служба порятунку